top of page

[Blender]Podstawy czyli nawigacja, okna i wszelkie duperele.

Dzisiaj omówimy trochę podstaw Blendera. Chciałbym od razu zaznaczyć abyście nie szukali w ustawieniach zmiany języka na Polski. Bardzo rzadko się to stosuje (głównie nowi) i po prostu nie ma tutoriali w naszym języku a jeśli już coś znajdziemy to na niskim poziomie. Do tego używamy głównie terminologi angielskiej. Nieważne czy znamy znaczenie wszystkich terminów po polsku. Jeśli tylko potrafimy wykorzystać parametry po naszej myśli to to nam wystarcza.

Nawigacja

Nawigacja jest bardzo ważna. Bez niej nie damy nic wymodelować. Wciskamy środkowy przycisk myszki i machamy na lewo i prawo, zataczamy kółka. W ten sposób obracamy naszym widokiem wokół środka świata. POmachajcie tak aż będziecie się czuć w tym swobodnie.

 

Teraz znowu wciaskamy  środkowy przycisk mysz ale przytrzymując Shift. Przesuwając myszkę możemy przesuwać nasz widok.

 

Teraz kręćmy środkowym przyciskiem myszki - możemy przybliżać i oddalać.

 

Zaznaczanie i nazywanie

Aby zaznaczyć wszystkie obiekty w świecie, lub je odznaczyć, naciskay A.

 

Aby zaznaczać myszką klikamy na obiekty (tudzież face'y, edge czy vertexy prawym przyciskiem myszki. Możemy też nacisnąć B i zaznaczyć je w sposób znany z zaznaczania ikon w windowsie. Inny sposób to naciśnięcie C i zaznaczanie obiektów jakby pędzlem, to co klikniemy to się zaznaczy a scrollem (środkowy przycisk myszy) możemy zmieniać wymiar pędzla zaznaczającego.

 

Gdy mamy kilka zaznaczonych obiektów i chcemy spośród nich jakiś/jakieś odznaczyć to możemy je kliknąć scrolem po wciśnięciu B lub C tak jak to robiliśmy przy zaznaczaniu.

 

Możemy zaznaczać obiekty korzystając z outlinera. To ta lista u góry po prawej. Zaznaczamy tam poprzez lewy przycisk myszki. Jeśli klikniemy na nazwę obiektu dwa razy to będziemy mogli ją edytować.

Co my tu mamy?
Tryby

Tryby (od góry do dołu):

Malowanie tekstur - tu będziemy mogli teksturować

Malowanie wagi

Malowanie vertexów

Tryb edycji - tu edytujemy poszczególne obiekty

Tryb obiektowy - tutaj dodajemy nowe obiekty, usuwamy niepotrzebne, tu korzystamy z podglądu wielu modyfikatorów i rozmieszczamy obiekty w scenie.

Między trybem sceny a obiektowym możemy się przełączać przy pomocy Tab.

Rodzaje edycji i odniesienie

Mamy tu strzałkę, łuk i strzałkę z kwadratem zamiast strzałki (ale wciąż strzałkę! :D ). Są to kolejno Przesuwanie[ g ], obracanie [ r ] oraz skalowanie [ s ]. Po ich kliknięciu zobaczymy je wychodzące z zaznaczonego obiektu i ustawione względem osi xyz. Aby ich użyć wystarczy chwycić za strzałki i przesunąć ale jeśli skorzystaliśmy ze skrótu klawiszowego to nie musimy, najlepiej wtedy wciasnąć także x lub y lub z aby edytować według tych osi. Jeśli podzczas tego naciśniemy Ctrl to będzie się to odbywało skokowo, Shift zaś to spowolni.

 

Odniesienie. Tutaj wybieramy z listy co chcemy mieć jako punkt odniesienia. Czy chodzi o osie xyz według siatki świata czy obrócenia obiektu.

Widoki.

Tu przełączamy tryby widoku. Kolejno:

Podgląd renderu

Textura

Bryła

Siatka

Prostopadłościan

 

Między widokiem siatki a bryły możemy się przełączać klawiszem Z.

Silniki renderujące.

Tu się przełączamy między różnymi silnikami. Możemy wgrywać dodatkowe ale blender domyślnie ma trzy:

Bledner Game - silnik w którym tworzymy gry.

Blender Internal/Blender Render - silnik nierealistyczny, ostatnio włączono do niego komiksowy silnik Freestyle.

Blender Cycles - mój ulubiony silnik. Pozwala nam tworzyć fotorealistyczne rendery.

Wciskamy [ Shift + A ] lub klikamy Add (obok wyboru trybów) i wybieramy interesujący nas obiekt. Pojawi się w miejscu kursora (biało czerwonny okrąg na scenie który możemy ustawić gdzieś klikając na scenie prawym przyciskiem myszy i przywrócić na środek przez [ ShiftC ].

Dodawanie obiektów.

Na dzisiaj to tyle. Przedtawiłem tu podstawy które będą potrzebne przy wykonywaniu tutoriali ale bez obaw, wiele rzeczy i tak zostanie w nich jasno pokazanych. Jest tego trochę sporo i trochę się gmatwa ale jakoś damy radę.

bottom of page